Skip to content

2320 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block1824.02
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage2.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
36%
Improvement Value:$174,700
64%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,670+6.7%
2024$9,063+1.2%
2023$8,954+6.5%
2022$8,405+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,020DeedBook 6577, Page 1604Recorded12/18/2024

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 6011, Page 777

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2259, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1950