Skip to content

2270 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block1824.02
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
37%
Improvement Value:$131,300
63%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+12.8%
2024$6,510+1.2%
2023$6,431+6.5%
2022$6,037+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,198DeedBook 6515, Page 861Recorded2/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6159, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 1955