Skip to content

870 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block1824.02
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
29%
Improvement Value:$194,400
71%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+6.7%
2024$9,096+1.2%
2023$8,986+6.5%
2022$8,436+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5115, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1963