Skip to content

19 Marjorie WayTrenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 11, 2006

Property Information

Block1824.02
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
27%
Improvement Value:$274,100
73%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,229+6.7%
2024$12,399+1.2%
2023$12,249+6.5%
2022$11,499+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5425, Page 6

Property Sale

Sale
$344,500
DeedBook 4352, Page 95

Property Sale

Sale
$233,890
DeedBook 3055, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1996