Skip to content

259 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1999

Last Sale Price
$237,550
Last Sale Date
Mar 24, 1999

Property Information

Block1824.03
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
27%
Improvement Value:$276,900
73%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,370+6.7%
2024$12,532+1.2%
2023$12,380+6.5%
2022$11,621+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,550
DeedBook 3572, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1999