Skip to content

798 Estates Blvd

Trenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 10, 1992

Property Information

Block1824.03
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
32%
Improvement Value:$164,800
68%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+6.7%
2024$8,006+1.2%
2023$7,910+6.5%
2022$7,425+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 2612, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1970