Skip to content

176 Shady La

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block1824
Lot120
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
33%
Improvement Value:$140,600
67%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+6.7%
2024$6,946+9.3%
2023$6,353+6.5%
2022$5,964+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,208DeedBook 6471, Page 275Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$221,500

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 6259, Page 976Recorded8/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 5939, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1973