Skip to content

55 Foy Drive

Trenton, NJ 08690

Built 1997

Last Sale Price
$402,550
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block1824
Lot21.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$224,100
70%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+6.7%
2024$10,573+1.2%
2023$10,445+6.5%
2022$9,805+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$402,550
DeedBook 4833, Page 40

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4435, Page 208

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3586, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1997