Skip to content

21 Foy Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1998

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block1824
Lot21.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,017
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,300
23%
Improvement Value:$349,100
77%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,978+6.7%
2024$14,976+1.2%
2023$14,794+6.5%
2022$13,888+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft3,017DeedBook 6487, Page 1209Recorded6/6/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft3,017DeedBook 6258, Page 1233Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6155, Page 1134

Property Built

Built

Year Built: 1998