Skip to content

6 Foy Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block1824
Lot21.31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$240,700
70%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+6.7%
2024$11,319+1.2%
2023$11,182+6.5%
2022$10,497+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,914DeedBook 6469, Page 154Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 4324, Page 208

Property Sale

Sale
$213,155
DeedBook 3545, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1999