Skip to content

28 Foy Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$232,865
Last Sale Date
Jan 21, 1999

Property Information

Block1824
Lot21.36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
28%
Improvement Value:$262,500
72%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+6.7%
2024$12,039+1.2%
2023$11,894+6.5%
2022$11,165+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$232,865
DeedBook 3544, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1999