Skip to content

270 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block1824
Lot21.46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,678
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
24%
Improvement Value:$321,600
76%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,988+6.7%
2024$14,048+1.2%
2023$13,878+6.5%
2022$13,027+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,634
DeedBook 3519, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1998