Skip to content

258 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1999

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block1824
Lot21.48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
26%
Improvement Value:$285,200
74%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+6.7%
2024$12,766+1.2%
2023$12,612+6.5%
2022$11,839+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 6019, Page 89

Property Sale

Sale
$240,956
DeedBook 3695, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1999