Skip to content

256 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1999

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block1824
Lot21.49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
26%
Improvement Value:$290,900
74%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,934+6.7%
2024$13,060+1.2%
2023$12,902+6.5%
2022$12,111+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$457,500

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 6267, Page 22Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6123, Page 415

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 4558, Page 43

Property Sale

Sale
$218,070
DeedBook 3609, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1999