Skip to content

2144 Whatley RdTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 10, 2005

Property Information

Block1824
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
35%
Improvement Value:$158,100
65%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+6.7%
2024$8,069+1.2%
2023$7,972+6.5%
2022$7,483+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5036, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 2309, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1965