Skip to content

3113 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block1826
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
32%
Improvement Value:$131,500
68%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+6.7%
2024$6,388+1.2%
2023$6,311+6.5%
2022$5,924+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3197, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1920