Skip to content

812 State Hwy 33Trenton, NJ 08619

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block1827
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description1SS RESTUR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,584
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,500
26%
Improvement Value:$911,700
74%
Total Assessment$1,240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,705+6.7%
2024$40,964+1.2%
2023$40,468+6.5%
2022$37,987+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,210,000
Sq Ft6,584DeedBook 6607, Page 591Recorded10/30/2025

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 4904, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$1,050,000
DeedBook 4741, Page 266