Skip to content

230 Evergreen AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$147,400
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block1827
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
36%
Improvement Value:$127,200
64%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+6.7%
2024$6,566+1.2%
2023$6,487+6.5%
2022$6,089+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,400
DeedBook 3085, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1930