Skip to content

3289 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block1828
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
25%
Improvement Value:$95,400
75%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972+6.7%
2024$8,409+1.2%
2023$8,308+6.5%
2022$7,798+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
Sq Ft1,520DeedBook 6528, Page 1985Recorded7/20/2023

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,520DeedBook 6428, Page 661Recorded1/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$174,200
DeedBook 3739, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1999