Skip to content

155 Maple Shade Ave EastTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block1832
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
39%
Improvement Value:$134,500
61%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+6.7%
2024$7,283+1.2%
2023$7,195+6.5%
2022$6,754+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956