Skip to content

16 Emily PlaceTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block1839
Lot11.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
25%
Improvement Value:$293,400
75%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,832+6.7%
2024$12,964+1.2%
2023$12,807+6.5%
2022$12,022+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,764DeedBook 6511, Page 641Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,764DeedBook 6252, Page 10Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6252, Page 10

Property Sale

Sale
$235,900
DeedBook 3848, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2000