Skip to content

3 Emily PlaceTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block1839
Lot11.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
28%
Improvement Value:$253,000
72%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,355+6.7%
2024$11,580+1.2%
2023$11,440+6.5%
2022$10,739+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3917, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2000