Skip to content

3 Kyle CtTrenton, NJ 08690

Built 2002

Last Sale Price
$395,900
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block1839
Lot22.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
26%
Improvement Value:$282,200
74%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,441+6.7%
2024$12,598+1.2%
2023$12,445+6.5%
2022$11,682+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,900

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 6239, Page 380Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 4278, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2002