Skip to content

21 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block1849
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
43%
Improvement Value:$115,000
57%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+6.7%
2024$6,665+1.2%
2023$6,585+6.5%
2022$6,181+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6503, Page 583

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2628, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1960