Skip to content

33 Sunset BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block1853
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
35%
Improvement Value:$158,900
65%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$6,002+2.1%
2013$5,881-1.2%
2012$5,953+2.0%
2011$5,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955