Skip to content

26 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block1858
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
38%
Improvement Value:$134,900
62%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+6.7%
2024$7,181+1.2%
2023$7,094+6.5%
2022$6,659+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,496DeedBook 6552, Page 1867Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,496DeedBook 6429, Page 1277Recorded2/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 4380, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 2767, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1955