Skip to content

30 Tekening WayTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block1859
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
33%
Improvement Value:$163,400
67%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+6.9%
2024$7,859+1.3%
2023$7,761+6.8%
2022$7,270-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6359, Page 1890Recorded3/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4793, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2499, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1952