Skip to content

25 Shackamaxon DrTrenton, NJ 08690

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1862
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
39%
Improvement Value:$130,700
61%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+6.7%
2024$6,358+5.4%
2023$6,031+6.8%
2022$5,646+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,075DeedBook 6602, Page 201Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,075DeedBook 6557, Page 1449Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$275,908
Sq Ft1,075DeedBook 6480, Page 255Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952