Skip to content

22 Wickom AveTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Jun 7, 2010

Property Information

Block1862
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$159,200
66%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+6.7%
2024$7,967+1.2%
2023$7,870+6.5%
2022$7,388+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$284,000
DeedBook 6058, Page 690

Property Sale

SaleMulti
$148,900
DeedBook 3235, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1952