Skip to content

20 Wickom AveTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
May 20, 1980

Property Information

Block1862
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$159,100
66%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,496+6.7%
2024$7,964+1.2%
2023$7,867+6.5%
2022$7,385+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 2133, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1953