Skip to content

39 Wickom AveTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$123,100
Last Sale Date
Jun 2, 2011

Property Information

Block1863
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$113,200
58%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+6.7%
2024$6,447+1.2%
2023$6,369+6.5%
2022$5,979+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,100
DeedBook 6115, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1952