Skip to content

40 Baltusrol StTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block1863
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$114,100
58%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,911+6.7%
2024$6,477+5.3%
2023$6,149+6.8%
2022$5,757+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,075DeedBook 6506, Page 674Recorded11/9/2022

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 2338, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1952