Skip to content

18 Forman DrTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block1864
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
45%
Improvement Value:$100,300
55%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+6.7%
2024$6,021+1.2%
2023$5,948+6.5%
2022$5,584+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6302, Page 711Recorded10/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953