Skip to content

6 Forman DrTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block1864
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
40%
Improvement Value:$122,800
60%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+6.7%
2024$6,801+1.2%
2023$6,719+6.5%
2022$6,307+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5437, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4643, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1953