Skip to content

374 Massachusetts AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block1870
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
19%
Improvement Value:$112,200
81%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+6.7%
2024$4,555+1.2%
2023$4,500-6.3%
2022$4,803+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3539, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1940