Skip to content

447 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 2002

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block1871
Lot36.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$144,600
83%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+6.7%
2024$5,767+1.2%
2023$5,697-6.3%
2022$6,081+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,040DeedBook 6469, Page 161Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 4394, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2002