Skip to content

449 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 2002

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block1871
Lot36.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
12%
Improvement Value:$213,300
88%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,574+6.7%
2024$8,036+1.2%
2023$7,939-6.3%
2022$8,474+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 4323, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 2002