Skip to content

729 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block1879
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
18%
Improvement Value:$147,800
82%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+6.7%
2024$5,985+1.2%
2023$5,913-3.3%
2022$6,112+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,856DeedBook 6385, Page 1067Recorded10/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$262,251
DeedBook 5608, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1954