Skip to content

210 Tipton StTrenton, NJ 08629

Built 1949

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block1885
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
23%
Improvement Value:$108,400
77%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+6.7%
2024$4,667+1.2%
2023$4,611-6.3%
2022$4,921+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5451, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4484, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 4190, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2250, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1949