Skip to content

212 Eleanor Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1951

Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block1888
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
39%
Improvement Value:$79,500
61%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,342+7.1%
2024$4,054+1.3%
2023$4,002-3.5%
2022$4,145+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951