Skip to content

Norway Ave(Block 1896 Lot 5.03)Trenton, NJ 08629

Vacant Land

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block1896
Lot5.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,138+6.7%
2024$1,067+1.2%
2023$1,054-3.3%
2022$1,089+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 6518, Page 1269Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5811, Page 238