Skip to content

240 Hobart AveTrenton, NJ 08629

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block1898
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
28%
Improvement Value:$54,900
72%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,696+6.7%
2024$2,527+1.2%
2023$2,496-3.3%
2022$2,580+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942