Skip to content

307 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1922
Other Exempt

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block1901
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
22%
Improvement Value:$95,800
78%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$3,589-5.2%
2010$3,786+11.1%
2009$3,407+4.2%
2008$3,269+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 5790, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 4639, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 2805, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1922