Skip to content

311 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block1901
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage851
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
22%
Improvement Value:$85,400
78%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+6.7%
2024$3,633+1.2%
2023$3,589-3.3%
2022$3,710+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6122, Page 494

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 6068, Page 587

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3121, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930