Skip to content

1532 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block1907
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
21%
Improvement Value:$72,700
79%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,260+6.7%
2024$3,055+1.2%
2023$3,018-3.3%
2022$3,120+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 3441, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1930