Skip to content

103 Lewis AveTrenton, NJ 08629

Built 1990

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Apr 6, 2001

Property Information

Block1910
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
15%
Improvement Value:$153,200
85%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+6.7%
2024$5,952+1.2%
2023$5,880-11.2%
2022$6,625+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4030, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1990