Skip to content

1 Lorraine DrTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jan 9, 2017

Property Information

Block1914
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
34%
Improvement Value:$95,600
66%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+6.7%
2024$4,776+1.2%
2023$4,718-3.3%
2022$4,877+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6274, Page 301Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945