Skip to content

205 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 1999

Property Information

Block1917
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
32%
Improvement Value:$177,000
68%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+6.9%
2024$8,295+1.3%
2023$8,191-3.4%
2022$8,476+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997