Skip to content

21 Chester Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Feb 27, 1987

Property Information

Block1917
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
30%
Improvement Value:$198,700
70%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+6.7%
2024$9,407+1.2%
2023$9,293-3.3%
2022$9,606+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 2391, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1973