Skip to content

240 Bentley Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block1917
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
33%
Improvement Value:$182,500
67%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+6.7%
2024$8,931+1.2%
2023$8,823-3.3%
2022$9,121+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972